Контакти Як купити
Увійти Зареєструватись
logo
Ретропоказ: “Білий птах з чорною ознакою”
Зібрати друзів:

До Дня українського кіно!

“Білий птах з чорною ознакою”

Україна, 1971 рік, 100 хв. /з 1974 року фільм на Львівщині фактично був заборонений місцевим обкомом партії (усна вказівка).

Режисер: Юрій Іллєнко.

У ролях: Іван Миколайчук, Богдан Ступка, Лариса Кадочникова, Наталія Наум, Джемма Фірсова, Василь Симчич.

“... Лелека був колись людиною. Бог дав йому важкий мішок і сказав: “Віднеси його і кинь у прірву. Тільки не дивись, що в ньому є”. Але людина захотіла знати те, що знає Бог, і заглянула у мішок. А там усілякі гади: летючі, повзучі, вся погань світу. Людина кинула мішок у прірву, але гріх було вчинено. І сказав Бог: ”Станеш ти птахом білим з ознакою чорною і, поки не збереш зі світу всю погань, не оберну тебе у людину”. З того часу ходять лелеки болотами, звалищами світу і знищують зло, яке самі колись розпустили...”. За народною легендою простежується глибока філософська думка: лише знищивши зло, можна стати людиною, здобути щастя на землі. Ось такий контраст добра (біле) і зла (чорне), його одвічне протистояння. З грунту легенди й виростає драматична розповідь про долю сім’ї Звонарів, про події, які розгорнулися в Карпатах на зламі епох. Це, звичайно, не означало, що мала з’явитися документальна розповідь про складний історичний період. Річ у тім, що цей фільм, як і свого часу “Тіні забутих предків”, вирішувався в поетичному ключі. Автори підносилися до узагальнення і в сім’ї Звонарів бачили долю всього карпатського краю.

Драматургічна колізія “Білого птаха...” - це світоглядне протистояння братів – Петра та Ореста. Логічним завершенням її стане вбивство рідного брата. І все-таки пафос картини в утвердженні одвічної сили життя, яке перемагає смерть. Життя продовжується – цей мотив, яким завершилися “Тіні...”, було підхоплено “Білим птахом...”. Гори, які стали місцем людських трагедій, продовжують стояти так само велично й незворушно.

Напруження й особливої переконливості драматургічної колізії фільму досягнуто не детальним зображенням перипетій боротьби, а образним узагальненням, поетичною умовністю, спорідненою з українським фольклором, який є художньою тканиною фільму. Картина вийшла живою і пристрасною, вона бережно несла у собі чимало традиційних рис героїчного народного епосу, була зігріта справжньою любов’ю, болем авторів за своїх героїв. Не останню роль зіграла і та обставина, що для Івана Миколайчука, співавтора сценарію “Білого птаха...”, стрічка була багато в чому біографічною. Правда, Миколайчук дуже жалкував, що не зіграв Ореста. В Оресті він хотів доповнити те, чого не встиг сказати в Романі (роль Миколайчука в “Анничці”). Для цього героя в нього була своя особлива філософія. Але йому заборонили грати Ореста. Вважали, що він добрий актор і цією роллю перекриє усіх героїв.

1971 року на МКФ у Москві фільм удостоїли Золотого призу. В Україні ж картину було сприйнято мало не як випад ворожих сил. Тодішній перший секретар Львівського обкому компартії В.Добрик визнав фільм особливо небезпечним для молоді Західної України.

продаж завершено
Ріспект проявляємо тут
Sales Systems LLC © 2025
Пропонуємо емоції, не лише квитки