Біографія Ігнація Яна Падеревського тісно пов’язана з Житомиром – містом, де народився найвидатніший український симфоніст ХХ ст. Борис Лятошинський (1894/95-1968), батько котрого походив із давнього польського роду Якса-Лятошинських. У Житомирі прожив свої останні роки й батько Падеревського: вже відомий на цілий світ син-віртуоз придбав йому 1890 року садибу на вулиці Подільській, де й сам не раз гостював. У найбільшій кімнаті батькового будинку стояли фортепіано, велика пальма, зберігались його ноти, книги, дзеркало, стіл, на стіні висів портрет композитора.
На католицькому цвинтарі Житомира можна побачити гранітний хрест над могилою батька і мачухи Ігнація Падеревського. 1993 року в будинку по вулиці Подільській, 12 знайшли рукописи невідомих шести творів композитора. Іменем І. Я. Падеревського названо у Житомирі Польський Дім, у місті періодично відбуваються культурні заходи, присвячені життю і творчості геніального поляка. Нещодавно Житомирська міська рада ухвалила рішення про встановлення в місті пам’ятника І. Я. Падеревському.
Нерозривним із Житомиром є й життєпис українського композитора Віктора Косенка (1896-1938). Він переїхав сюди після закінчення консерваторії у 1918 році й упродовж понад десяти років провадив активну виконавську, композиторську та педагогічну діяльність. Композитор і його друзі-музиканти створили мистецьке середовище, яке не поступалося столичному. Часто гостював у Житомирі й близький друг та однодумець Косенка, композитор Левко Ревуцький (1889-1977).
Тож невипадковою видається програма вступного вечора Третього міжнародного фестивалю «Відкриваємо Падеревського». Так уже розпорядилася історія, що три видатних українських композитори, котрі чи не найпотужніше вплинули на формування національної симфонічної школи першої половини ХХ ст., виявилися пов’язаними з містом, яким вважав для себе рідним і знаковий польський музикант Ігнацій Ян Падеревський.
Виконують:
Йожеф Ермінь – фортепіано
Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії
Ілля Ступель – диригент
У програмі:
Віктор Косенко. «Героїчна увертюра»
Левко Ревуцький. Концерт для фортепіано з оркестром № 2
Борис Лятошинський. Симфонія № 3